четверг, 18 июня 2020 г.

Доброго дня, шановні учні групи №11! Продовжуємо наше навчання. 

17.06.2020 р. Група №11
Тема уроку № 38. Алгоритм дій при кровотечі.

1. Прочитати теоретичний матеріал.

      За капілярної кровотечі кров сочиться з поверхні ушкодженої тканини. У цих випадках підняття ушкодженої частини тіла та накладання пов’язки достатні для зупинки кровотечі (іл. 51.2).  
Іл. 51.2. Алгоритм допомоги в разі капілярної кровотечі
       Інколи вона може зупинитися самостійно. Накладена чиста пов’язка, крім того, захищає рану від забруднення та потрапляння хвороботворних мікроорганізмів. Її називають асептичною (іл. 51.3).
Іл. 51.3. Накладена асептична пов’язка 
      Але варто пам’ятати, що зупинити велику капілярну кровотечу буває досить складно, особливо у випадку порушення зсідання крові. 
      За венозної кровотечі кров має темно-червоне забарвлення; витікає вона не краплинами, а безперервно й повільно. Витікання струменем, що не пульсує, буває тільки у разі поранення великої вени. Для припинення її необхідно підняти ушкоджену кінцівку й накласти компресійну пов’язку (іл. 51.5, 51.6). Якщо є можливість, до неї прикласти міхур з льодом на 10–15 хвилин (іл. 51.7). 
Іл. 51.5. Алгоритм домедичної допомоги в разі венозної кровотечі
Іл. 51.6. Компресійна пов’язка 

 
Іл. 51.7. Міхур з льодом
         У момент вдиху у великих венах шиї тиск крові нижче за атмосферний, і тому внаслідок їх поранення можливе потрапляння туди бульбашок повітря. Це може спричинити закупорку мозкових судин або судин серця (повітряна емболія) і смерть пораненого.
           Артеріальна кровотеча виникає в разі порушення цілісності артерій: кров витікає з рани сильним пульсуючим струменем яскраво-червоного кольору. Така кровотеча може досить швидко призвести до гострого знекровлення. Самостійно така кровотеча зупиняється дуже рідко. Вона може досить швидко призвести до смерті у зв’язку з порушенням функцій мозку і серцево-судинної системи.
          Масивною називають таку кровотечу, яка є загрозливою для життя людини. Вона може бути артеріальною, венозною або з одночасним ушкодженням артерій і вен.
      Для масивної кровотечі властива наявність хоча б однієї із зазначених нижче ознак:
 ■ пульсуючий характер і постійне витікання крові з рани (іл. 51.11); 
51.11. Пульсація крові з рани та калюжа крові, що швидко збільшується (схематичне зображення)
■калюжа крові (іл. 51.11), що швидко збільшується на поверхні, де лежить постраждалий; 
■ інтенсивне просякання кров’ю одягу або пов’язки в ділянці рани (іл. 51.13, 51.14); 

 51.13. Інтенсивне просякання кров’ю одягу 

51.14. Інтенсивне просякання кров’ю пов’язки в ділянці рани
           Крім цього, імовірними факторами масивної кровотечі вважають: 
■ часткову або повну ампутацію кінцівки; 
■ утрата свідомості (повна або часткова) (сплутаний її стан) у пораненого за наявності кровотечі (іл. 51.16).

 Іл. 51.16. Стан непритомності в пораненого за наявності кровотечі



    Швидке виявлення масивної кровотечі скорочує час її зупинення, зменшує ймовірність розвитку шоку і створює передумови для збереження життя людини.
          Під час кровотечі зі шлунка може бути блювання, що зовнішнім виглядом нагадує кавову гущу. У таких випадках вживання їжі і пиття категорично забороняється, хворого вкладають на спину, кладуть міхур з льодом на підребер’я і викликають лікаря. 
     Щадне транспортування, абсолютний спокій, холод на потилицю необхідні у випадках травмування голови, особливо за появи кровотечі з вух і носа.
       Внутрішню кровотечу виявити значно важче, ніж зовнішню, бо її ознаки не такі виразні й можуть з’явитися згодом. Обов’язковою умовою виникнення внутрішньої кровотечі є удар у ділянку грудної клітки і живота людини. На місці удару шкіра синіє. Можуть виникати ушкодження внутрішніх органів з кровотечею в порожнини тіла. У постраждалого спостерігають частий слабкий пульс, часте дихання, бліду шкіру, прохолодну або вологу на дотик, нудоту, блювання, відчуття спраги, зниження рівня свідомості. Можливою є виділення крові з природних отворів організму (рот, ніс, вушний прохід, пряма кишка тощо). 
      За підозри на ушкодження внутрішніх органів потрібно забезпечити постраждалому спокій (положення лежачи) і викликати лікаря. Перед цим бажано накласти на живіт чи груди міхур з льодом чи холодною водою. Холодний компрес полегшує біль і знімає припухлість. Використовуючи лід, загорніть його в марлю, рушник або тканину, перш ніж прикладати до ушкодженої ділянки. Прикладайте холод на 15 хвилин через кожну годину.
      Не треба легковажно сприймати внутрішнє ушкодження як «простий синець». Огляньте постраждалого, намагаючись визначити, чи є в нього травми внутрішніх органів. Коли він скаржиться на сильний біль або не може поворухнути кінцівкою, а також коли ви вважаєте, що отримана травма достатньо серйозна і може викликати тяжкі внутрішні ушкодження, негайно викликайте «швидку медичну допомогу». 
      При кровохарканні потрібно надати хворому напівсидяче положення, а на ніс покласти міхур з льодом. Розмовляти і вживати їжу хворому заборонено. Можна лише прополіскувати рот холодною підсоленою водою. Негайно подзвоніть «103». 
     Таким чином, уміння своєчасно розпізнати зовнішню кровотечу, запідозрити внутрішню кровотечу дозволить вам усунути одну з найвірогідніших причин смерті.


КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ:

1. Якими є ознаки капілярної, венозної та артеріальної кровотеч? 
2. Які загальні ознаки кровотеч? 
3. Що таке масивна кровотеча і які її характерні ознаки? 
4. Які ознаки і небезпеки внутрішньої кровотечі? 
5. У чому полягає домедична допомога під час травм різних ділянок тіла з можливою     внутрішньою кровотечею?


2. Вивчити матеріал та опрацювати конспект уроку.


Комментариев нет:

Отправить комментарий